Mjetet juridike popullore për krimbat në një të rritur: ne trajtohemi në shtëpi

Infeksioni me krimba nuk është SARS ose migrenë, jo të gjithë nxitojnë në spital me këtë. Pasi gjetën një surprizë të pakëndshme në tualet në mëngjes, shumë nuk u tregojnë as të afërmve të tyre për këtë. Ndihmësi kryesor në zgjidhjen e problemit është Interneti dhe konsulentët e padukshëm në internet. Kur një pyetje intime ju kapi në befasi, është më mirë t'i drejtoheni qilarit të shëruesve natyrorë: barishte, perime, manaferra, të cilat janë përdorur me shekuj për të trajtuar pushtimet helmintike.

Mjetet juridike popullore për heqjen e krimbave

Mjetet juridike popullore për krimbat tek të rriturit, edhe sot, nuk janë inferiore në popullaritet ndaj ilaçeve sintetike. Është e rëndësishme të dini se si t'i përdorni ato me mençuri në mënyrë që parazitët të jenë gëlqere dhe të mos dëmtojnë veten.

Detyrat dhe qëllimet e mjekësisë tradicionale

Qëndrimi ndaj mjekësisë alternative është i paqartë ose krejtësisht negativ për shumë njerëz. Nga njëra anë, kjo është për shkak të dëshirës së njerëzve për të ndjekur trendet e reja, duke hequr nga sytë metodat e shekullit të kaluar. Nga ana tjetër, një numër në rritje i mashtruesve që reklamojnë trajtimin e frakturave me psyllium dhe kancerin me jashtëqitje miu po rritet.

Në fakt, përgatitjet bimore kanë fuqi të pabesueshme kur janë në duart e një personi të ditur. Duke qenë 100% natyrale, ato nuk mbajnë një ngarkesë të tillë në mëlçi si agjentë kimikë. Por përdorimi i tyre i pamenduar shpesh sjell shfaqjen e efekteve anësore. Për më tepër, çdo bimë ka një numër kundërindikacionesh që janë të vështira për t'u injoruar. Ka njerëz me alergji edhe ndaj çajit të zi, e lëre më bimëve helmuese.

Kjo vlen edhe për bimët medicinale që vrasin helminthët. Shumica prej tyre janë pak toksike, të tjerët irritojnë traktin tretës, disa janë toksikë. Prandaj, pothuajse të gjitha mjetet juridike bimore kundër krimbave nuk mund të merren:

 • njerëzit me sëmundje të sistemit të tretjes në fazën akute ose me një "kronikë" të përkeqësuar;
 • gratë shtatzëna dhe laktuese;
 • fëmijët e vegjël deri në dy vjeç, dhe disa barishte edhe për adoleshentët deri në 12-18 vjeç.

Para se të dëboni krimbat nga një person në shtëpi, kushtojini vëmendje mënyrës se si bima ndikon në presionin e gjakut, funksionin e mëlçisë dhe veshkave.

Receta popullore për krimbat për një të rritur

Kur drejtoheni në trajtimin e helminthiazave me metoda popullore, duhet të kuptoni se dozat e treguara në receta janë shumë të kushtëzuara. Një pengesë e madhe e ilaçeve bimore është se ato nuk kanë standarde standardizimi. Para se të hiqni qafe krimbat me mjete juridike popullore, mbani në mend se pesha e pacientit dhe intensiteti i pushtimit nuk merren parasysh në receta.

Heqja e parazitëve me perime (fibra)

Kjo, përkundrazi, nuk është vetë metoda, por baza e ushqimit të duhur për helminthiazën e zorrëve. Dieta gjatë eliminimit të parazitëve të zorrëve duhet të përfshijë marrjen e një doze ngarkese perimesh të papërpunuara, zarzavate, drithëra. Është mirë të përfshihen agrumet në dietë - krimbat nuk i pëlqejnë ato. Baza e të ushqyerit në këtë kohë duhet të merret kungulli, karota, panxhari, kopra e freskët. Shtoni ananasin (jo të konservuar) për ëmbëlsirë. Por nga mielli, pjekja, alkooli për periudhën e trajtimit do të duhet të braktiset. Gjatë gjithë terapisë, është e rëndësishme të vëzhgoni regjimin e pirjes.

Lëng karrote dhe karota të freskëta

Besohet se të gjitha karotat, nga rrënja deri te maja e gjethes, përmbajnë përbërës që janë të rrezikshëm për krimbat. Përtypja e zarzavateve për të vrarë parazitët është opsionale, por pirja e një gote me lëng të freskët të shtrydhur do të jetë shumë e dobishme. Përsëriteni edhe dy doza të tjera para gjumit. Mund të shtoni mjaltë, qumësht për të përmirësuar shijen.

Ekziston edhe një recetë kaq interesante:

 1. Merrni sasi të barabarta lëng karrote, panxhar, konjak, mjaltë të lëngshëm.
 2. Për t'i trazuar plotësisht.
 3. Merrni një gotë jo të plotë para ngrënies për një javë.

Nëse ndiqni sistemin indian të Ayurveda, atëherë për të pastruar trupin nga krimbat e zorrëve, karotat mund të hahen në formën e tyre të pastër. Por është e rëndësishme të gërryeni një perime të freskët më shumë se një herë në ditë, dhe për dy ose tre ditë të kaloni në një mono-dietë që përbëhet ekskluzivisht nga një karotë. Mund të grihet me një mollë ose panxhar, të bërë në gjuhën koreane, të përzier me mjaltë, gjëja kryesore është që perimet të mos përpunohen termikisht.

Mos harroni se karotat janë një alergjen mjaft i fuqishëm. Për më tepër, ky produkt në doza të tilla shoku është i papranueshëm për njerëzit që të përdorin:

 • me diabet;
 • me sëmundje të gjëndrës tiroide;
 • inflamacion i zorrëve të vogla.

fara kungulli

Ky produkt bimor konsiderohet si një nga liderët për sa i përket efektivitetit në luftën kundër krimbave të zorrëve. Është më mirë të mos blini fara të gatshme, por t'i përgatisni vetë.

 1. Në sezon, blini një kungull të madh, pastroni farat.
 2. Thajeni dhe skuqeni lehtë në një tigan ose në furrë.
 3. Qëroni lëvozhgën e fortë, duke lënë një shtresë të hollë jeshile.

Lejohet të ruani farat në këtë formë, mund t'i grini në një llaç ose mulli kafeje në pluhur. Për trajtim, do t'ju duhet njëherësh ose një grusht i vogël fara të plota ose një lugë gjelle pluhur. Merrni ilaçin pas një vakti, dhe pas një ore tjetër, pini një lugë vaj ricini. Nuk do të duhet më shumë se një javë për të hequr parazitët në këtë mënyrë.

Infuzion i farës së lirit

Farat e lirit kanë veti antihelmintike. Shpesh, vaji i gatshëm i farmacisë përdoret për të luftuar parazitët, por efektiviteti i tij është mjaft i dyshimtë. Hiqni qafe krimbat me fara liri, ndoshta duke zbatuar recetën:

 1. Grini farat në një mulli kafeje ose llaç, merrni 2 lugë të plota nga pluhuri i përgatitur.
 2. Hidhni një litër ujë mezi të vluar, gatuajeni për një çerek ore nën kapak.
 3. Ftoheni, kullojeni nga torta, shtoni një lugë aloe.
 4. Merrni 2 lugë gjelle para ngrënies tri herë në ditë.

Lëngu përgatitet vetëm nga farat e freskëta (këto janë ato që ruhen për më pak se një vit), të vjetruara në frigorifer jo më shumë se 4 ditë. Nëse lëngu i aloes nuk është pranë, pija përgatitet pa të.

Përmbahuni nga marrja e këtij dhe çdo ilaçi tjetër të farës së lirit nëse keni:

 • proceset inflamatore në fshikëz e tëmthit;
 • gurë në fshikëz e tëmthit;
 • sëmundjet e veshkave dhe traktit urinar (kur përdorni lirin, duhet të pini shumë lëngje).

Tinkturë e arrës

Krimbave nuk u pëlqen çdo gjë që është e hidhur, duke përfshirë "koret" me ngjyrë të gjelbër të arrave. Vetë frutat nuk kanë veti kaq të theksuara antihelmintike. Për të shkatërruar të gjitha llojet e helminthëve, përgatitni një tretësirë:

 1. Merrni lëvozhgat e tre duzina arra (jeshile, jo lëvozhga), derdhni një litër vodka në dysheme.
 2. Këmbëngulni 40 ditë, pini një lugë çaji të plotë çdo ditë me stomakun bosh.

Në të njëjtën mënyrë, ju mund të përgatisni një tretësirë nga ndarjet brenda arrës. Nuk duhet të pini lëngje për ata që vuajnë nga çrregullime të jashtëqitjes ose rritje të koagulimit të gjakut.

Zierje kamomil

Kamomili është një qetësues dhe antiseptik i shkëlqyer. Më shpesh përdoret si një përbërës shtesë në zierjet agresive antihelminthic, dhe jo në formën e tij të pastër. Por një infuzion ose zierje e këtyre luleve me diell mund të përdoret si një antihelmintik për fëmijët e vegjël. Gratë në pozicion dhe që ushqejnë me gji disa filxhanë të kësaj pije gjithashtu do t'ju vijnë në ndihmë.

hudhra

Metoda më e zakonshme e trajtimit të krimbave, duke u kthyer në mesjetë, është hudhra. Në atë kohë në të gjitha gjuhët thuhej një fjalë e urtë, e cila nënkuptonte një gjë: nëse hudhra dhe qepa zhduken, atëherë njerëzimi do të hahet nga parazitët. Efekti mbi krimbat e fitoncideve, të cilat janë të pasura me fruta pikante, barazohet me efektin e temperaturës së lartë mbi viruset.

Për të parandaluar infeksionin me helminth, mund ta plotësoni dietën me disa thelpinj hudhër çdo ditë. Për të shkatërruar parazitët që janë vendosur në trup, përdorni recetën:

 1. Shtrydhni një gotë e gjysmë lëng hudhre, përzieni me gjysmë litër mjaltë.
 2. Ziejeni në një banjë me ujë për gjysmë ore, duke hequr periodikisht shkumën.
 3. Merrni një lugë të plotë ëmbëlsirë para ngrënies.

Ruajeni produktin në frigorifer.

Ju mund të bëni një zierje me qumësht:

 1. Prisni gjysmën e kokës së hudhrës ose kaloni nëpër një shtypje hudhre.
 2. Derdhni masën që rezulton me një gotë qumësht dhe gatuajeni për një çerek ore.
 3. Ftoheni, kullojeni nga torta, merrni katër doza nga një lugë gjatë ditës.

tinkturë e qepës

Qepa përdoret kundër krimbave bashkë me hudhrën. Mund të konsumohet i pjekur, i papërpunuar, por është më mirë të përgatisni një tretësirë:

 1. Qepët e grira hollë mbushin gjysmën e vëllimit të një shishe 1. 5 litra.
 2. Mbushni me vodka.
 3. Këmbëngulni 10 ditë, merrni një lugë të plotë dy herë në ditë.

Kini kujdes, ky ilaç është i fortë për mëlçinë.

pelin

Një ilaç i fuqishëm kundër helminthëve të të gjitha llojeve. Vetitë antihelmintike të barit janë për shkak të përmbajtjes së thujonit në të. Tinkturat dhe zierjet mund të mohojnë një pushtim të fortë dhe në kombinim me përbërës të tjerë, ato kanë një efekt më të fortë. Mënyra më e lehtë është përdorimi i pelinit në formë të thatë, pa përpunim termik. Mbledhja e pelinit të thatë duhet të bluhet në një mulli kafeje, të marrë në tre doza nga një lugë gjelle në ditë. Para përdorimit, holloni produktin me ujë.

Çdo ilaç me pelin është i ndaluar për gratë shtatzëna, fëmijët e vegjël, njerëzit me ulçerë peptike.

Vaj kërpi dhe liri

Këto dhe vajra të tjerë (ulliri, luledielli) përdoren më së miri jo si trajtimi kryesor, por si trajtim shoqërues. Pirja e tyre në formën e tyre të pastër është një ndërmarrje e rrezikshme, e mbushur me çrregullime të zorrëve. Është më mirë të përdorni vajra në formën e salcës për sallata në dietën e përditshme ose si laksativ pas marrjes së barnave bazë mjekësore.

Tansy

Një shoqërues besnik i pelinit për sa i përket vetive dhe përbërjes. Tansy gjithashtu përmban thujone, krimbat kanë frikë prej saj. Lejohet të përdorni tansy të thatë në të njëjtën mënyrë si pelin, mund të përgatisni një zierje. Për ta bërë këtë, derdhni dy lugë gjelle nga koleksioni i farmacisë me ujë të valë, ziejini për disa minuta. Merrni gjysmë filxhani para ngrënies.

"Troychatka" (gonxhe pelin, tansy dhe karafil)

Nga ana më e mirë, një ilaç i tillë është vërtetuar kundër parazitëve që jetojnë në zorrë. Receta është zhvilluar nga një specialist i njohur i mjekësisë tradicionale. Për gatim do t'ju duhet:

 • 10 pjesë tansy;
 • 5 pjesë karafil të thatë;
 • 3 pjesë pelin.

Përziejini të gjithë përbërësit, grijini në pluhur. Përdorni të thatë ose të holluar me ujë sipas skemës:

 • Dita 1 - një lugë çaji në mëngjes;
 • Dita 2 - në të njëjtën sasi dy herë në ditë;
 • Dita 3 - aktivizoni një dozë më shumë dhe merrni atë në këtë dozë për një javë tjetër.

Para marrjes, ia vlen të merren parasysh kundërindikacionet për secilin prej përbërësve të treshes.

Recetë nga pelini, sythat e karafilit, farat e lirit

Një trajtim agresiv i bazuar në përbërës të fuqishëm bimor. Në këtë koktej, pelini është përbërësi kryesor antihelmintik, liri ka një efekt laksativ dhe karafili vepron si një antiseptik.

 1. Merrni përbërësit në përmasa të barabarta, bluajeni.
 2. Hani një lugë çaji përzierje të thatë para ngrënies. Dy javë do të jenë të mjaftueshme për të hequr krimbat.

Recetë nga pelini i thatë, farat e kungullit dhe vodka

Një mjet për ata që kanë provuar tashmë metoda të njohura. Një bazë alkooli dhe dy përbërës që kanë veti të forta antihelmintike luftojnë krimbat në mënyrë mjaft efektive.

 1. Grini farat e thata të kungullit në pluhur, shtoni të njëjtën sasi pelini të thatë në to.
 2. Hidhni tre herë më shumë vodka në përzierjen e thatë që rezulton.
 3. Fusni lëngun për një javë në një vend të ndritshëm dhe të ngrohtë.
 4. Merrni tretësirën e përfunduar në një gotë në stomak bosh në mëngjes dhe në mbrëmje për dy javë.

Trumzë (trumë) nga krimbat

Kjo barishte nuk përdoret për krimbat aq shpesh sa tansy ose pelin, por cilësitë e saj antihelmintike, së bashku me vetitë e fuqishme antiseptike dhe analgjezike, e bëjnë atë një ilaç të shkëlqyeshëm për infektimet e lehta.

 1. Hidhni një lugë gjelle barishte në një gotë me ujë të valë, lëreni për 5 minuta.
 2. Ftoheni, kullojeni, pini një lugë gjelle pas (jo përpara, si shumica e ilaçeve) një vakt për disa javë.

Efekti do të bëhet i dukshëm pas 7 ditësh, java e dytë e pranimit tregohet për parandalim.

Sythat e thuprës

Ky përbërës mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar sëmundjet shoqëruese të traktit gastrointestinal dhe për të hequr helminthët nga trupi. Ju mund të bëni zierje, infuzione uji, tinktura - efikasiteti është afërsisht i njëjtë. Zierja dhe infuzioni merren në një gotë tre herë, tretësira e alkoolit - në një lugë të plotë.

 1. Për tinkturën e alkoolit, merrni përbërësit 1: 5 (veshka / vodka).
 2. Për zierje - 2 lugë të plota veshka dhe një gotë ujë.
 3. Për infuzion - 2 lugë gjelle dhe dy gota ujë.

Një kundërindikacion për marrjen është kolelitiaza dhe funksioni i dëmtuar i veshkave. Gjithashtu, gratë shtatzëna nuk duhet të marrin fonde për sythat e thuprës.

Butterbur

Një tjetër ilaç popullor për krimbat për njerëzit. Jo specifike, por edhe efektive. Kjo bimë me gjethe të mëdha (deri në një metër e gjysmë) konsiderohet dekorative. Blerja e gjalpës në një farmaci mund të jetë problematike, por nëse rritet në kopsht, atëherë provoni ta përdorni si një antihelmintik.

 1. Thajeni, bluani gjethet e bimës.
 2. Ziej një lugë gjelle të produktit që rezulton me një gotë ujë të valë.
 3. Mbështilleni enën, lëreni lëngun të ftohet.
 4. Merrni një lugë ëmbëlsirë 4 herë në ditë.

Ndryshe nga barishtet e tjera të përshkruara më sipër, kjo bimë është helmuese. Është e nevojshme të merren fonde bazuar në të me kujdes ekstrem!

Xhenxhefil

Kjo erëz orientale quhet edhe rrënjë me brirë. Ai përmban substancën gingerol, për shkak të së cilës xhenxhefili është i hidhur. Është pikërisht atij që ilaçi pikant i detyrohet cilësitë e tij antihelmintike. Por ekspertët i kushtojnë vëmendje faktit se është më e përshtatshme të përdoret xhenxhefili si masë parandaluese, pasi efekti i tij është më i fuqishëm në larvat e parazitëve.

Për të parandaluar infeksionin, mund të hani xhenxhefil turshi ose një zierje me patate të skuqura rrënjë të freskëta. Meqë ra fjala, nëse i shtoni limon dhe mjaltë, do të jetë gjithashtu një mënyrë e sigurt për të parandaluar sëmundjet virale.

Një tretësirë alkoolike e bërë nga 0, 5 kg rrënjë të grira dhe gjysmë litër vodka është gjithashtu e mirë. Lyejeni ilaçin për dy javë, merrni një lugë para ngrënies.

Mos përdorni xhenxhefil për:

 • temperaturë të lartë;
 • sëmundjet kardiovaskulare;
 • sëmundjet akute të traktit gastrointestinal.

Qimoni

Një erëz që jo të gjithë e pëlqejnë. Por nëse e trajtoni me qetësi, atëherë përgatitni një antihelmintik të tillë:

 1. Merrni gjysmë luge fara qimnon dhe kopër.
 2. Prisni, përzieni.
 3. Merrni përzierjen e thatë me ujë. Kursi zgjat jo më shumë se një javë.

Ju nuk mund ta përdorni këtë erëza për njerëzit:

 • me sëmundje të zemrës;
 • me tromboflebitis;
 • me ulçera, kolit;
 • pacientët me diabet mellitus.

Bar Datura

Disa ekspertë besojnë se kjo bimë është në gjendje të largojë parazitët nga vendet atipike: mushkëritë, sytë. Për ta bërë këtë, ata rekomandojnë frymëmarrjen e tymit të barit. Dihet pak për efektivitetin e kësaj metode. Vetëm një gjë është e sigurt - nuk mund të pini zierje dhe tinktura të Datura.

Angelica

Quhet edhe xhensen femër. Bima zakonisht tregohet për trajtimin e aparatit tretës, si agjent koleretik, për parregullsitë menstruale. Për të lehtësuar kushtet e shkaktuara nga krimbat, mund të merrni një tretësirë alkooli, të quajtur edhe vodka angelikë:

 1. Hidhni 100 gram rrënjë bimore të tharë dhe të grimcuar me një litër vodka.
 2. Këmbëngulni në errësirë për 3-4 javë.
 3. Merrni një lugë të plotë tri herë gjatë ditës. Terapia zgjat një muaj.

Angelica është e ndaluar për diabetikët, gratë shtatzëna, gratë me gjakderdhje të mitrës.

Kalendula

Bima përdoret si agjent rigjenerues pas shkatërrimit të parazitëve. Vetitë e tij anti-inflamatore dhe baktericid do të ndihmojnë në trajtimin e plagëve që rezultojnë nga aktiviteti i krimbave, krimbave të kamxhikut, shiritave. Një zierje ose çaj me kalendula mund të pihet ndërsa mikroflora e zorrëve është duke u restauruar, për të shkatërruar mikroorganizmat patogjenë.

Calendula nuk duhet të përdoret nga njerëz me sëmundje të tilla:

 • presioni i ulët i gjakut;
 • kontraktueshmëria e reduktuar e zemrës;
 • astma.

Shtatzënia, periudha e ushqyerjes me gji, mosha nën 12 vjeç janë gjithashtu kundërindikacione për marrjen e kalendulës. Refuzoni të merrni ilaçin nëse përdorni qetësues.

Receta të klizmës së krimbave

Nëpërmjet klizmave, mund të jetë e mundur të shkatërrohen helmintet që jetojnë në pjesët e poshtme të zorrëve të njeriut. Për ata emigrantë të paligjshëm që u vendosën më lart, përmbajtja e klizmës zakonisht nuk arrin. Për sa u përket parazitëve që jetojnë në mëlçi ose, Zoti na ruajt, në mushkëri, muskuj, tru dhe organe të tjera, ata janë krejtësisht indiferentë se çfarë lloj lëngu bredh në zorrë dhe nga cila anë ka hyrë në të.

Prandaj, klizmat me një probabilitet të lartë suksesi lehtësojnë krimbat e gjilpërave dhe ndonjëherë krimbat e rrumbullakët.

Krimbat e kamxhikut dhe krimbat e gremisit ushqehen me gjak, duke u ngjitur në muret e zorrëve, prandaj janë më pak të ndjeshëm ndaj procedurave të tilla të ujit. Shiriti i rritur nuk do të befasohet shumë nga këto manipulime, prandaj, nëse doni ta dëboni atë me një klizmë, jini të durueshëm.

Bëni klizma çdo ditë, mundësisht para gjumit, përveç nëse përcaktohet ndryshe në recetë. Përpiquni ta mbani tretësirën e përfunduar në zorrë sa më gjatë që të jetë e mundur, mundësisht brenda gjysmë ore. Nëse ndjeni një ndjesi djegieje, ndaloni procedurën.

Klizmë me hudhër

Në mbrëmje, qëroni një thelpi hudhër, grijeni imët, derdhni 250 ml ujë të ngrohtë. Ilaçi injektohet gjatë gjithë natës. Në mëngjes, sigurohuni që ta kulloni tortën, ta ngrohni në një temperaturë të rehatshme dhe ta përdorni si klizmë.

Klizmë me sode

Klizma e sodës është shumë e popullarizuar, por efektiviteti i saj është shumë i dyshimtë. Për më tepër, "pastrimi" i shpeshtë i zorrës së trashë me sode prish shpejt mikroflorën e tij. Ajo që në dalje marrin shumë për pjesë të helminthëve, në shumicën dërrmuese të situatave, janë zonat e djegura të eksfoluara të mukozës.

Nëse vërtet dëshironi të bëni vetëm një klizmë të tillë, atëherë holloni disa lugë sode në 800 ml ujë të nxehtë, përdorni atë në mënyrën e zakonshme.

Me hudhër dhe qepë

 1. Për të përgatitur një klizmë të tillë, hudhra dhe qepët merren në përmasa të barabarta - një lugë gjelle në formë të grimcuar.
 2. Hidhni një gotë ujë të zier, lëreni të piqet për një çerek ore.
 3. Më pas shtoni disa lugë lëng limoni të shtrydhur.
 4. Kullojeni, derdhni lëngun në një litër ujë në një temperaturë të rehatshme.

Kursi është një javë. Para përdorimit, bëni një klizmë pastrues.

Klizmë "qumësht me hudhër"

Një tjetër klizmë e bazuar në hudhër. Ziejeni kokën në një gotë qumësht derisa të zbutet. Pas ftohjes, tendosni, futni të gjithë vëllimin me një klizmë në rektum. Rekomandohet të kryhen manipulime të tilla brenda një jave.

me pelin

Rekomandohet të kombinoni klizmat me infuzionin e pelinit me marrjen e një zierjeje në formën e një pije. Për të përgatitur një klizmë, merrni dy lugë të mëdha me lule të thata, derdhni katër gota ujë të valë. Prisni derisa infuzioni të ftohet në një temperaturë të pranueshme, më pas kullojeni, përdorni sipas udhëzimeve.

me tansi

E largon mirë ascarisin nga fito-kokteji i zorrëve:

 1. Përzieni një lugë pelin, tansy, kamomil.
 2. Derdhni përzierjen e thatë me një gotë ujë të valë.
 3. Ziejeni, ftoheni, shtoni thelpin e hudhrës së copëtuar.
 4. Mbushni për tre deri në katër orë, dhe më pas, kullojeni, përdorni sipas udhëzimeve.

Klizma e oksigjenit nga krimbat

Kjo metodë nuk është mjaft popullore, por e njohur nga mjekësia tradicionale, megjithatë, ajo nuk përdoret gjerësisht. Disa lloje të krimbave nuk tolerojnë një përqendrim të lartë të oksigjenit, prandaj, për t'i shkatërruar ato me një pajisje të veçantë në një spital spitalor, oksigjeni injektohet në rektum. Oksigjeni furnizohet në pjesë dhe dozohet, prandaj nuk është e mundur të bëhen procedura të tilla në shtëpi.

Klizmë eukalipt

Një metodë mjaft ekzotike me efikasitet pak të studiuar. Ai përfshin futjen e njëpasnjëshme të klizmave nga një zierje eukalipt dhe lëng limoni.

 1. Ftoheni një litër zierje të freskët eukalipt (60 gram lëndë të para të thata), shtoni 30 pika vaj eukalipt në të.
 2. Pas aktit të defekimit dhe heqjes së përbërjes së klizmës së mëparshme, administrohet një mikroklister tjetër me një gjysmë gote me lëng limoni të shtrydhur.

Kohëzgjatja e terapisë varion nga një javë në 10 ditë.

Çfarë mund të bëjnë nënat shtatzëna dhe ato me gji?

Infektimi me krimba gjatë shtatzënisë është situata kur është pothuajse e pamundur të bëhet diçka. Në 95 raste nga 100, nëna e ardhshme do të duhet të durojë një lagje të pakëndshme deri në momentin e lindjes së fëmijës. Kjo qasje është për faktin se shumica e bimëve që janë të rrezikshme për krimbat nuk duhet të merren gjatë shtatzënisë. Pra, bimët më të fuqishme anthelmintike - pelin dhe tansy, janë abortuese, dhe shumë të tjera janë toksike për fetusin në zhvillim në sasi të mëdha. Mjekët gjithashtu nuk rekomandojnë dhënien e klizmave kur një grua është në një pozicion interesant.

Por disa mjete juridike popullore për luftën kundër helminthëve mbeten ende të disponueshme gjatë shtatzënisë. Por është më mirë të mos vetë-mjekoni, por të flisni për regjimin me mjekun. Me shumë mundësi, është ai që do t'ju tregojë dozën e saktë të bimëve të nevojshme, pasi mjekësia tradicionale konfirmon efektivitetin e shumë prej tyre në luftën kundër krimbave. Pra, gratë shtatzëna mund të marrin sipas skemave të mësipërme:

 1. fara kungulli;
 2. hudhër, qepë në formën e saj të pastër;
 3. zierje kamomil;
 4. karrota, panxhari i freskët;
 5. perime, fruta në sasi të pakufizuar, me kusht që të mos ketë alergji.

Më shpesh, nëna e ardhshme panikohet më kot. Duke dyshuar për praninë e parazitëve në trup, mos bëni vetë një diagnozë. Merrni një rekomandim nga gjinekologu për analiza për të konfirmuar ose hedhur poshtë dyshimet, diskutoni rezultatet dhe nëse mjeku rekomandon trajtim pas lindjes, ndiqni këshillat e tij.

Trajtimi me mjete juridike popullore është një profesion mjaft i rrezikshëm. Përdorni vetëm metoda të provuara, mos eksperimentoni për shëndetin tuaj. Mos harroni se mënyra më e saktë për të hequr qafe krimbat është një metodë laboratorike për përcaktimin e llojit, kalimin në një dietë kompetente dhe marrjen e preparateve bimore ose sintetike në konsultim me një mjek. Kursi i trajtimit përfundon me marrjen e sorbentëve dhe agjentëve ndihmës që mbështesin funksionimin e mëlçisë, restaurimin e mikroflorës së zorrëve.